Novinky a aktuality > Anketa 100 osobností československého letectví 1918 – 2018
Novinky a aktuality

>> Anketa 100 osobností československého letectví 1918 – 2018

          V pátek dne 2. října 2018 proběhlo v Leteckém muzeu Metoděje Vlacha na letišti v Mladé Boleslavi slavnostní vyhlášení této ankety. Přítomna byla většina žijících vyhodnocených osobností, řada oficiálních hostů a další významné osobnosti českého a slovenského civilního a vojenského letectví.

            Návrhu a realizace projektu Československá křídla 1918 - 2018 se ujala známá vsetínská firma Aeroteam, která taktéž slavila své výročí – 30 let propagace letectví.

              Hlavní akcí byla anketa „100 osobností československého letectví.“ Základ ankety tvořilo 280 osobností, které se zasloužily o vznik a rozvoj letectví v Československu. Veřejnost pak svým hlasováním určila sto jmen, která tvoří základ křídel slávy pod názvem „Národní letecké legendy“ Samotné křídlo slávy, na kterém jsou umístěny tabulky se jmény osobností, je nyní součástí Leteckého muzea Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi. Osobnosti jsou uvedeny v abecedním pořadí.

             Partnery akce byly Český svaz letectví a Letecké muzeum Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi, mediálním partnerem pak magnet Press Slovakia a časopis Flying revue. Záštitu projektu představovali Ing. Jan Breja, předseda Dopravního úřadu Slovenské republiky, Ing. David Jágr, ředitel Úřadu pro civilní letectví a Ing. Jan Klas, generální ředitel Řízení leteckého provozu.

         Anketa „100 leteckých osobností století“, Anketa „Nejpopulárnější československé letadlo století, Cena firmy Aeroteam „Za zásluhy o udržení a rozvoj tradiční česko-slovenské značky a Cena Klubu leteckých novinářů České republiky.

        Pro naši firmu je obzvláště potěšitelné, že se v seznamu těchto osobností objevila jména někdejších, ale i současných zaměstnanců kunovické letecké továrny – zkušební piloti Vladimír Vlk, František Srnec, Stanislav Sklenář, šéfkonstruktér Ing. Ladislav Smrček, statik, šéfkonstruktér a vysokoškolský pedagog Prof. Ing. Antonín Píštěk, Csc a pilot a letecký publicista Albert Orlita. V seznamu šesti nejpopulárnějších letadel za posledních 100 let jsou čtyři letadla, vyráběná v naší firmě – L-13 Blaník, L-200 Morava, L-29 Delfín a L-410 Turbolet.

     Na slavnosti byly také představeny zbrusu nové letecké knihy Malé nahlédnutí do československého letectví autora Petra Kolmanna a kniha kreseb a komiksů Vzduch je naše moře trojice autorů Šorel, Kocián, Kolmann.

Letecké veřejnosti byl při této příležitosti představen první větroň L-23 Super Blaník, vyrobený ve firmě BLANIK CZ, která z Kunovic převzala pomyslné žezlo výroby a dalšího vývoje tohoto legendárního větroně.

 

lightbox lightbox

 

lightbox lightbox