Letadlo L 410 NG

>> Letadlo L 410 NG

Letoun L 410 NG, nový turbovrtulový commuter si ponechal to nejlepší z letounů řady L 410 a navíc nabízí zlepšené letové parametry a provozní charakteristiky, modernější technologie a inovovanou avioniku. Letoun zůstává v kategorii „commuter“ - tedy pro přepravu maximálně 19 cestujících a dvoučlennou posádku.

 

Výhody L 410 NG

lightbox

Nová konstrukce křídla s integrální palivovou nádrží disponuje větším objemem, a proto umožňuje podstatně delší dolet a vytrvalost. Zásadní je rovněž zvýšení MTOW a užitečného zatížení (payload), díky kterému přepraví o 400 kg více nákladu. Zavazadlový prostor byl zvětšen dvojnásobně, s čímž souvisí prodloužení nosové části letounu. Výkonnější pohonná jednotka sestává z motorů GE H85-200 BC04 spolu s vrtulemi AV 725.

 

Implementací těchto zásadních změn provozovatel získá letoun se zlepšenými parametry a užitnými vlastnostmi jako je dále například zvýšení cestovní rychlosti a zásadní zlepšení výkonu motorů v teplých a vysokohorských podmínkách. Použitím filosofie „Damage Tolerance“ bude podstatně zvýšena životnost letounu. V pilotní kabině je zabudován úplný „Glass Cockpit“. Rovněž bude modernizována kabina cestujících tak, že docílíme prostředí, na které jsou cestující zvyklí z letadel vyšší kategorie.  

 

lightbox

Na letounu L 410 NG budou použity kompozitové celky, například kompozitové dveře, jejichž předností bude snížení hmotnosti těchto částí a prostupu tepla. Kompozitová konstrukce motorových gondol  povede kromě úspory hmotnosti a snížení nákladů na výrobu ke zvýšení účinnosti vstupního vzduchového kanálu pohonné jednotky a ke snížení aerodynamického odporu motorových gondol jako celku.

 

První vzlet inovovaného modelu byl realizován 29. července 2015

 

lightbox  lightbox

Letoun L 410 NG bude nabízen ve všech variantách jako stávající model L 410 UVP-E20.

 

Vývoj inovovaného modelu letounu v naší společnosti má pozitivní dopad na celý český letecký průmysl a to například v těchto oblastech:

  • Rozšíření a kvalitativní růst výzkumně vývojových kapacit leteckého průmyslu v ČR
  • Impulz pro inovaci leteckých motorů, vrtulí a agregátů – zlepšení konkurenceschopnosti těchto výrobků na světovém trhu
  • Využití know-how a synergických efektů vytvořených v rámci výzkumných a vývojových aktivit českého leteckého průmyslu
  • Větší šance na zapojení ČR do evropských a světových projektů v oblasti výzkumu, vývoje a výroby letecké techniky

 

Aktuální leták s technickými údaji L 410 NG je k nahlédnutí zde.