50. výročí prvního vzletu L 410

16. dubna 1969 došlo v Kunovicích k přelomové události – toho dne se poprvé do vzduchu vznesl dnes již legendární letoun L 410. Jednalo se o mimořádnou událost, která předznamenala budoucnost tehdejšího podniku LET, dnes Aircraft Industries, na mnoho let dopředu.

V Kunovicích se během více než osmdesátileté historie letecké výroby zrodila celá řada letadel různých kategorií zahrnujících kluzáky, zemědělské letouny, a dokonce i cvičné proudové letouny. Nejvíce oceňovanými se však staly malé dopravní letouny, především pak právě letouny řady L 410, konstruktéra Ing. Ladislava Smrčka a jeho týmu. „Toto malé, české, dopravní letadlo bylo konstruováno s láskou, vyráběno s pečlivostí a vždy zalétáno s respektem“, říká šéfpilot Aircraft Industries a osobnost českého letectví Stanislav Sklenář.

Půlstoletí se na výrobě L 410 podílely celé generace, stovky odborníků a pracovníků továrny, kteří letoun stále vylepšovali až do dnešní podoby. Odrazem práce těchto lidí je fakt, že výrobek, který prošel jejich rukama, spolehlivě slouží prakticky na všech kontinentech světa. „V Kunovicích jsme stvořili a stále vyrábíme univerzální, odolný a spolehlivý letoun, který má i v novém tisíciletí co nabídnout“, uvádí generální ředitelka společnosti Ilona Plšková.

L 410 byl jako dvoumotorový, turbovrtulový stroj od samého začátku vyvíjen pro potřeby regionální přepravy cestujících a nákladů, s důrazem na možnost provozu na malých letištích mimo hlavní letecké trasy, v odlehlých oblastech s náročnými klimatickými podmínkami. Stejně jako se v průběhu let měnily požadavky leteckých předpisů, očekávání provozovatelů a potřeby cestujících, procházela i „čtyřistadesítka“ řadou vývojových změn.

Nosným programem společnosti je model L 410 UVP-E20 a současně probíhá také sériová výroba inovovaného letounu L 410 NG.

L 410 NG je díky svým konstrukčním změnám dalším výrazným krokem vpřed. „Za padesát let provozu se čtyřistadesítka osvědčila jako dobře a poctivě postavený stroj a já bych ráda jí a všem jejím tvůrcům a provozovatelům popřála ještě dlouhá léta na leteckém výsluní.“ uzavírá paní Plšková.