Úspěch L 410 NG v Tádžikistánu

Tádžický Khorog, jedno ze tří nejnáročnějších míst na světě pro přistání. Není možné zde přistát pomocí přístrojů kvůli absenci ILS, ale pouze takzvaně "na oči“. Je zde proměnlivé počasí, nepříznivý terén, hory dosahující výšky přes 6000 m.n.m. a přes řeku, nad kterou celý let probíhá, je hranice s Afghánistánem. Téměř deset let nebyl mezi Dušanbe a Khorogem právě z tohoto důvodu realizován žádný komerční let. Do té doby oblast obsluhovaly staré sovětské letouny An-28, kterým ale již technicky dosloužily. Místo 58 minut letecky tak veškerá dopravní spojení trvala až 14 hodin autem.

V rámci prokázání schopností letounu L 410 NG se vedení skupiny Omnipol rozhodlo tento let 28.2.2023 v rámci jeho prezentace v teritoriu provést. Úspěšná realizace tohoto letu sklidila obrovský ohlas nejen mezi místními obyvateli, ale především mezi nejvyšším vládními představiteli tohoto malého středoasijského státu. "Obnovení letecké trasy Khorog-Dušanbe maximálně usnadní pohyb obyvatel a významně pomůže rozvoji celého regionu" okomentoval počin skupiny OMNIPOL hejtman Horno-Badachšánské autonomní oblasti Mirzonabot Alisher Khudoberdi.

Khorog je univerzitním městem, spousta Tádžiků pracujících v metropoli zde má své rodiny a zároveň je velmi vyhledávanou turistickou destinací. Obnovení pravidelných letů by tedy znamenalo významný krok kupředu v rámci obnovení vnitrostátní letecké dopravy a rozvoje infrastruktury, což je aktuálně jednou z priorit Tádžické vlády.