Letouny L 410 ve službách Armády České republiky

Jako česká společnost jsme opravdu hrdí na to, že náš produkt, letoun L 410, kromě jiných evropských armád, využívá také Armáda České republiky. Letouny L 410 jsou produktem českého inženýrství a leteckého průmyslu. Tato domácí výroba představuje vynikající příležitost pro posílení ekonomiky a vytváření pracovních míst v České republice. Zároveň to ukazuje na fakt, že český letecký průmysl právem dosahuje světové úrovně a získává si uznání také ve světě aneb lokální výroba, globální úspěch.

Letouny L 410 jsou známé svou všestranností a přizpůsobivostí. Tyto vlastnosti jsou pro armádu klíčové, umožňují efektivní nasazení v různých situacích a využití v různých podmínkách. Bez ohledu na to, zda jde o letecký průzkum, přepravu vojáků nebo zásob, letouny L 410 poskytují spolehlivý a univerzální nástroj pro splnění různorodých požadavků armády. Velkou výhodou je fakt, že používání letounů české výroby znamená snížení závislosti na zahraničních technologiích a dodavatelích. Armáda má tak větší kontrolu nad údržbou, modernizací a dalšími aspekty provozu letadel. Tato nezávislost představuje strategický benefit, který zvyšuje celkovou bezpečnost země. Využívání letounů L 410 Českou armádou tedy přináší nejen bezpečnostní výhody, ale také posiluje domácí ekonomiku a letecký průmysl. Tato strategie zdůrazňuje sílu a kvalitu českých výrobků, a přispívá k celkové technologické soběstačnosti a suverenitě země. 

Aktuálně je ve službách armády šest letounů, z nichž první dva jsou využívány již od roku 1985 a pravidelně se o ně staráme v naší údržbové organizaci, která měla v posledních měsících plné ruce práce. Kromě jiného jsme pilně pracovali na komplexní modernizaci a údržbě dvou letounů L 410, sloužících právě u Armády České republiky. Tato údržba letounů L 410 je důkazem odbornosti a profesionality našeho týmu v oblasti letecké údržby. Jsme hrdí na to, že můžeme přispět k optimálnímu stavu a schopnostem letadel, která slouží v Armádě České republiky.

První z letounů, označený jako L 410 UVP-E20 s výrobním číslem 912710, opustil naši letištní dráhu v pátek 10. listopadu. Tento letoun, vyrobený v roce 1992, prošel programem označovaným jako Aging Program. Důkladná prohlídka po 24 měsících zahrnovala i instalaci moderních LED pojížděcích a přistávacích světel. Interiér tohoto letounu je ve VIP konfiguraci a vyznačuje se světle béžovým zbarvením.

Druhý letoun s výrobním číslem 851525, prošel rozsáhlou revizí R2 a odletěl 30. listopadu. Byl vyroben v roce 1985 a nyní nese nový maskovaný nátěr a je vybaven doplněným navigačním vybavením. Během údržby proběhly také další úpravy a změny dle specifických požadavků zákazníka. Toto zahrnovalo už zmíněnou revizi R2, P4, mazací plán R2, defektoskopii R2, práce po 48 měsících, práce po 1800 přistáních, Aging Program, kompenzaci, nivelaci, vyvážení kormidel, měření veškeré avioniky, cejchování a vyhodnocení havarijního zapisovače.

Významnou vlastností L 410 FG je jeho určení na fotogrammetrické snímání terénu. Letoun je vybaven systémem CCNS-5 pro řízení letu během snímání. Kromě toho je vybaven kamerovým systémem od společnosti Leica. 

Přestože jsou oba letouny více než třicet let staré, stále velmi dobře slouží svým účelům. Toto je důkazem, že jsou naše letouny opravdu odolné a provozuschopné dlouhou dobu.  Ani tak ale neusínáme na vavřínech a modernizujeme, aktuálně nejnovější verzí „čtyřistadesítky“ je L 410 NG, modifikace, která disponuje vylepšenými letovými parametry, provozními charakteristikami, modernějšími technologiemi a inovovanou avionikou. L 410 NG je tak skvělou volbou pro modernizaci flotil, které využívají starší technologie.