Dva letouny pro vojenský výcvikový institut v Aktobe

Dne 1. prosince 2023 opustily naše výrobní haly v Kunovicích další dva letouny L 410 UVP-E20, směřující přímo ke svému zákazníkovi v Kazachstánu. Tato dvě letadla která zdolala přelet přes Bulharsko, Turecko, Gruzii a Ázerbájdžán nakonec přistála na kazachstánském letišti v Aktobe.

Po přistání v Kazachstánu čekalo letouny slavnostní přivítání. Přítomní byli tamní politici, členové armády i média. Mezi vzácnými hosty nechyběl ani hlavní inženýr kazachstánských vzdušných sil a sil protivzdušné obrany plukovník Nildibaev, který koncem září v ČR navštívil několik podniků skupiny OMNIPOL.

Letadla budou sloužit pro výcvik dopravních i nákladních vojenských pilotů a rovněž pro výcvik výsadků, jak dříve uvedl obchodní ředitel Aircraft Industries Tomáš Novák, předpokládáme, že časem budeme letadel v této středoasijské zemi provozovat více. „V Kazachstánu máme civilní provozovatele, kteří jsou spokojeni s našimi letadly L 410. Nahrazují stará ruská letadla západní technikou,“ míní.   

Základní charakteristiky letounů L 410, jako například kapacita pro 19 cestujících nebo přeprava 1,7 tuny nákladu, poskytují výrazné výhody pro provoz v této zemi. Schopnost vzletu a přistání na krátkých a nezpevněných drahách zvyšuje flexibilitu a dostupnost v obtížném terénu. Letouny jsou navíc konstruovány tak, aby odolaly extrémním teplotám, které jsou typické pro drsné klima Kazachstánu. Věříme, že nové letouny efektivně naplní potřeby Kazachstánu!